Taekkyon

Co to je taekkyon?

Taekkyon ( nebo také taekyun, taekkyeun, taekgyeun…) je originální korejské bojové umění. Pro taekkyon je typický uvolněný rytmický pohyb s četným arsenálem technik obsahující kopy, porazy, podmety a útoky a bloky především otevřenou rukou.

První písemné zmínky a vybrazení taekkyonu pocházejí z 19.století, kdy byla tato bojová hra velmi populární mezi vesnickým lidem i v městech, kde se pravidelně v době svátků pořádaly turnaje. Tento styl boje nebyl nikdy před okupací Japonskem Koreje kodifikován. Během okupace v rámci japonských snah o anihilaci korejské kultury byl taekkyon kompletně zakázán. Do moderní doby byl přenesen díky snaze mistra Son Duk-ki (1893–1987), který po korejské válce za podpory jihokorejské vlády opět taekkyon začal vyučovat a rozšířil. Tak bylo toto korejské bojové umění s typickým až tanečním pohybem v třídobém rytmu přeneseno do současnosti.

1.června 1983 byl taekkyon jmenován Důležitou nehmotnou kulturní památkou Koreje číslo 76. Po dalších desetiletích rozvoje byl taekkyon, jako první bojové umění vůbec, zapsán na seznam památek Unesco v listopadu 2011.

Aktuality

Rozhovor s Mistrem MARTINEM ZÁMEČNÍKEM
22. 3. 2021

Rozhovor v Tanečním magazínu s Martinem Zámečníkem.

autor: Vladimír Laš
Soukromé lekce opět zdarma
12. 1. 2021

Opět rozjíždíme další kolo těchto velmi intenzivních a unikátních tréninků. Podmínky jsou obdobné jako na jaře a podzim s drobnými vylepšeními. Najdete níže, co musí obsahovat žádost:

 - 1 za měsíc, pokud nebude určeno jinak
- výběr fyzicky venku nebo on-line (novinka - ideálně navrhnout nějakou obvyklou platformu Zoom, ...

autor: Martin Zámečník
rozjezd tréninků a důležité info
1. 9. 2020

Taekwon všem,

sledujte v rozpisu tréninků na našem webu, kde se bude postupně doplňovat, kdy a kde budeme začínat. Učitelé Vám také mohou posílat zprávy přímo do mailů. Tréninky se rozběhnou již v tomto týdnu nebo nejpozději v příštím ve všech našich skupinách.

Zítra (ve středu 2.9) budou také ...

autor: Martin Zámečník
zrušené tréninky mistra Zámečníka
20. 6. 2020

Zítra v neděli odpadá sebeobrana na Campanusu. V dalším týdnu také odpadají z důvodu STM soustředění tréninky v Kouřimi, na Dobešce, v Kostelci a Jirčanech stejně jako všechny tréninky HG,HP a TK (téměř všichni v těchto skupinách budou na soustředění). Se všemi se těším na shledanou na letních soustředěních, kempu a ...

autor: Martin Zámečník
Zrušení HP a TK
11. 12. 2019

Čtvrteční Hopae a Taekkyon odpadají z důvodu neúčasti na minulých hodinách a tréninkovém pobytu mistra Zámečníka v zahraničí. Pokud byste si chtěli zacvičit, můžete zkusit kontaktovat Lenku Seménkovou. Mistr se na Vás těší na zimním soustředění! 

autor: David Povýšil

Taekkyon v ČR

Historie taekkyonu v ČR se začala psát od února 2013, kdy Martin Zámečník, mistr taekwon-do ITF, na své cestě za lepším porozuměním korejským bojovým uměním vycestoval na týdenní pobyt do Paříže a každý den absolvoval tréninky taekkyonu s mistrem Jeanem- Sebastianem Bressym, který se taekkyon naučil během svého několikaletého pobytu v Seoulu. Kromě malé skupinky v Německu, tak toto byla prakticky jediná možnost, jak se s tímto bojovým uměním, které dalo prazáklad taekwon-do, v Evropě seznámit.

Od té doby Martin Zámečník každoročně navštěvoval Francii za tréninkovými účely několikrát do roka a brzy začal i mistr Bressy pravidelně navštěvovat ČR a vyučovat taekkyon na soustředěních a akcích taekwon-do školy GBHS.

V dalším roce 2014 Martin Zámečník poprvé navštívil Seoul za účelem intenzivního tréninku taekkyonu a návštěvy památek a škol spojených s taekwon-do. Během každoročních tréninkových pobytů cvičil tři základní styly taekkyonu (taekkyunu…) – Taehan, Kyulun a Widae, ve kterých také získal první dany (obdoby černých pásků v jiných bojových umění).

V roce 2018 došlo ke vzniku Českého svazu taekkyonu a k nastartování pravidelných tréninků, seminářů a zkoušek. V červenci mistr Martin Zámečník absolvoval v korejském Soulu a Pusanu velmi náročný instruktorský kurz pod vedením velmistra a zakladatele Taehan taekkyonu Lee Yong Boka a stal se instruktorem, držitelem 4.danu.

Tréninky

Prozatím otevíráme lekce na ZŠ Campanus. Na základě zájmu budeme otevírat i další skupiny mimo Prahu od září 2018.

Taekkyon budete také moci cvičit na soustředěních školy TKD ITF GBHS.

  • Čtvrtek 14:00 – 16:15 - Trénink korejských BO, ZŠ Grafická, Praha 5
  • Čtvrtek 17:45 – 18:45
  • Neděle v tyto termíny:
    • 6. 12. 2020 (od 18:30)
    • 13. 12. 2020 (od 18:30)
    • 20. 12. 2020 (od 18:30)

Tréninky i zkoušky jsou určeny pouze členům TK svazu. Možno jeden trénink na zkoušku. S výjimkou prvních zkoušek nutno vykonávat zkoušky výhradně v tk uniformě.

Kalendář akcí

Každé velké soustředění (jarní, letní, podzimní i zimní) budou tréninky a možnost zkoušek.

Školné

Pro účast na běžných trénincích, trénincích na GBHS soustředěních, speciálních víkendech a zkouškách je nutné platit školné. Školné je nutné zaplatit za každý načatý měsíc výuky bez ohledu, jak často chodíte nebo nechodíte na tréninky. První trénink je zkušební. Pro přihlášení ke studium taekkyonu vyplňte elektronickou přihlášku. Studium je možné ukončit vyloučením, úmrtím nebo vyplněním odhlášky.

Možno platit na trénincích v hotovosti učiteli nebo na účet s označením za koho a za co platíte v poznámce. Například „Jan Žižka školné taekkyon srpen“.

Číslo účtu : 2982742001
Kód banky : 5500
Měsíční zvýhodněné školné Měsíční školné Roční školné (do června 2021)
Nečlen školy GBHS 300 Kč 400 Kč 2 700 Kč
Člen školy GBHS 200 Kč 300 Kč 1 800 Kč
Učitel GBHS nebo člen GBHS i ČSHS 100 Kč 200 Kč 900 Kč
Celoživotní člen GBHS zdarma zdarma zdarma

Měsíční zvýhodněné školné musí být uhrazeno pouze inkasní platbou v daném měsíci, jinak je nutné zaplatit měsíční školné.

Číslo účtu : 2982742001
Kód banky : 5500

Kontakty


Martin Zámečník
+420 603 302 739

Ukázkové video